Protein diyeti

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Ağu, 22, 2012 |

Son zamanlarda oldukça popüler olan protein diyeti nedir , nasıl yapılmalıdır?

Proteinlerin sindirimi diğer besin gruplarına göre daha zordu ve vücut sindirim için daha fazla enerji harcar. Bu diyetteki temel mantık da proteinlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanarak depo yağları eritmek.

Saf protein diyetinin porsiyon kısıtlaması olmaması gibi güzel bir yanı var ancak yasaklar listesine kesinlikle birebir uymalısınız aksi takdirde kilo kazanmanıza neden olacaktır. Tabi ki bu diyetin herkes tarafından uygulanmaması gerekir, devam eden herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan , özellikle kalp-damar hastalıkları, gut , böbrek ve diyabet hastaları – sağlıklı ve fazla kilolu bireyler için uygundur.

Protein kaynaklarının ozmolar yükü çok yüksektir – özellikle yüksek sodyum içeriklerinden dolayı – bu yükten dolayı böbrekler uzun süreçli diyetlerde zarar görebilir. Yine bağırsak florası olumsuz etkilenecek ve erken dönemde kabızlık sorunları , uzamış diyette de diyare sorunu görülebilir. Proteinlerin hayvansal kaynaklı olduğunu düşünürsek doymuş yağlar açısından da zengin besleneceksiniz demektir ki bu da kalp damar sağlığımız için olumsuz bir durum. Proteinler vücudu asidik yapar , mide hariç tüm vücut alkali ortamda çalışır, uzamış protein diyetindeki aşırı asidik tüketimle kemiklerden alkali minerallerin çekilerek kanın alkalileşmesi sağlanır ve bu da kemik sağlığı için olumsuz bir durumdur. Fakat 3-5 gün gibi kısa süreli protein diyetleri metabolizmanızı hızlandıracak 1-3 kg arası ağırlık kaybı sağlayacaktır.

Diyet halsizliğe neden olabilir , korkmayın bu çok normal. Diyetin ilerleyen günlerinde bu his geçecektir. Arzuya göre 1. günden sonra diyet sonlandırılabilir. Fakat asla günün ortasında diyeti bozup normal beslenmeye dönülmemelidir.

Bu diyeti yaparken kullandığınız tüm ürünlerin light olmasına dikkat edin, olabildiğince tuz tüketmemeye çalışın ve haşlama-ızgara – buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih edin. En az 2lt. su tüketin.

Serbest Grup

Yumurta , yağsız dana eti , tavuk göğsü ve derisiz but , hindi eti , deve kuşu eti , ızgara balık , light ton balığı , yağsız beyaz peynir , lor peyniri , light yoğurt , light kefir , light süt , karaciğer , çay , kahve , bitki çayları , baharatlar

Yasaklar

Tahıl ve tahıllı tüm besinler, sebzeler , meyveler , şeker , bal-reçel vb. ,kuruyemişler , yağ ve serbset grubun haricindeki tüm diğer besinler.

Örnek Menü

KAHVALTI

Lorlu omlet

süt

ÖĞLE ve AKŞAM

Izgara- haşlama-buğulama- fırında et/tavuk/balık  ya da peynir

Yoğurt

ARALAR

Süt ( çay ya da kahvenize ekleyebilirsiniz.)

Peynir

Yoğurt ( arzuya göre protein tozu ve granül kahveyle tatlandırılabilir.)

* Bir defa olmak üzere bir öğünde kurubaklagil tüketebilirsiniz.

 

Dyt. Esma AKÇA

 

TAGS : beslenme diyet protein diyeti zayıflama