Oolong Çayı

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Eyl, 24, 2012 |

Oolong çayı da tıpkı siyah çay ve yeşil çay gibi Camellia Sinensis ailesine mensuptur. Siyah çayla yeşil çay arasında yer alır, Wu Long ya da ”brown tea” olarak da bilinir. Bu çay çeşidi Çin’in güneyinde ve güneydoğu Asya’da oldukça popülerdir.Taiwan’da çok yoğun üretimi vardır.  Adı Çince’de siyah ejder anlamına gelen oolongdan gelir.

Yarı fermente bir çaydır. Kıvırma ve topaklandırmadan önce kuvvetli  güneşin altında kurutulur  ve oksidasyonu sağlanır. Çeşit ve üretim sürecine göre fermentasyon derecesi %8 – %85 arasında değişir.

Siyah çayın aksine yarı fermente – hatta bazı çeşitlerinde bu oran daha da düşük- olmasıyla antioksidan seviyesi daha yüksek ve tanen miktarı daha azdır. Tanen miktarının az olması demir emilimini daha az etkileyeceğinden  kahvaltılarda yumurtanın yanında tüketilebilir.  Kafein içeriği siyah çaya oranla daha düşüktür. Kafein içeriği sayesinde geçici bir süre iştahınızı kesmeye yardımcı olur. Kahveye kıyasla çaydaki poliflavanoller kafeinin emilimini yavaşlattığı için kafeinin etkisi kahve tüketimindeki kadar hızlı ve çabuk geçici değildir. Böylece daha canlandırıcı bir içecek olarak kabul edilir.

İki şekilde kurutulur, yapraklar iğne gibi sivri kıvrılır ya da top şeklinde olur. Bazılarının içinde portakal çiçekleri de bulunur.Üretim şekline göre tadı değişebilen bu çay çeşidinin , bal aromalı olanları tatlı ve meyvemsiyken kavrulmuş olanları odunsu ve serttir, çiçek aromalı olanlar ise yeşil ve ferahlık vericidir.

Demlenmesi için 3dk. yeterlidir. Rengi açık kahverengidir. Siyah çay kadar sert olmaz ve yeşil çayın ağzınızda bıraktığı otsu tat yerine hafif tatlı bir aroma kalır. Sindirime yardımcıdır. İçerdiği flavanoller ve oksidayon sayesinde oluşan sekonder fenolik maddeler sayesinde antioksidan özelliğie sahiptir ve böylece yaşlanmayı geciktirir.Kalp-damar sağlığı üzerine iyi etkileri bilinir. Pankreasın beta hücrelerini zarardan koruyarak insülinin etkisini arttırır. (GOÜ. Ziraat Fakültesi Dergisi, 2008, 25(2), 79-85 Çay (Camellia sinensis); İçeriği, Metabolizma ve Sağlık Üzerine Etkileri, Antioksidan Aktivitesi ve Etlik Piliç Karma Yemlerinde Kullanımı Şenay Sarıca Ümit Karataş Merve DiktaşGaziosmanpaşa Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü, 60250 Tokat) Yine içerdiği kafein sayesinde antibakteriyal olarak koruyucu özelliği vardır .(Gıda Teknolojileri Elektronik Dergisi 2006 (2) 27-33 TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR Derleme Gıdalarda Bulunan Doğal Koruyucular Fatma COŞKUN T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü, Tekirdağ)

Ülkemizde tüketimi siyah çay ve yeşil çay kadar yaygın olmasa da dünyada oldukça popüler olan lezzet ve sağlık kaynağı bu çayı tüketmenizi tavsiye ederim.

Dyt. Esma AKÇA

 

TAGS : antioksidan beslenme diyet oolong çayı