Likopen dosyası: Domates mi domates suyu mu ?

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Eyl, 03, 2012 |

Likopen , A vitaminin bitkisel formu olan karotenoidin bir grubudur , domates ve diğer kırmızı meyvelerde bulunur. İnce bağırsaklar ve karaciğerde retinole dönüşerek A vitamini etkinliği gösterir.

Likopen deri yaşlanmasını en iyi engelleyen karotenoiddir. Yine sık tüketimiyle kalp damar rahatsızlıkları , prostat kanseri , diyabet , osteoporoz , erkeklerde kısırlık riskini azalttığına dair çalışmalar vardır.(Bowen P, Chen L, Stacewicz-Sapuntzakis M, Duncan C, Sharifi R, Ghosh L, Kim HS, Christov-Tzelkov K, van Breemen R (2002). “Tomato sauce supplementation and prostate cancer: lycopene accumulation and modulation of biomarkers of carcinogenesis“. Experimental Biology and Medicine 227 (10): 886–893. PMID 12424330)

En iyi kaynakları domates , karpuz , pembe greyfurt , pembe guava ve kuşburnudur. Likopen suda çözünmediği için ve bitkisel liflere bağlı durumda olduğu için domatesin yemeğin hazırlanması sırasında işlem görmesi (parçalanması, yağ ile karıştırılması, pişirilmesi) likopenin vücut tarafından kullanılabilirliğini artırır. Likopen yağda çözündüğü için yağ onun sindirim sistemi tarafından emilmesini büyük ölçüde artırır. Bu sebeple de domates suyu ve salçalardaki likopen miktarı domatestekine oranla ciddi miktarda fazladır.   Bu oran salçada 28 kat , ketçapta 5 kat , domates suyunda 3 kat , domates sosunda da yaklaşık 5 kattır.

Dyt. Esma AKÇA

 

TAGS : A vitamini cilt sağlığı diyet domates kısırlık likopen Sağlıklı beslenme salça