Kurbanda Beslenme

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Eki, 22, 2012 |

Kurban bayramı kapıda! Aileler bir araya gelecek ; uzun saatler oturulacak bayram sofraları, ikramlar derken bu uzun tatil boyunca beslenme düzenimizin bozulması ihtimali artıyor.

Kurban bayramının geleneksel yiyeceği kavurma bu yıl da sofraların baş köşesinde olacak . Ona; tatlılar , sarmalar ve hamur işleri eşlik edecek. Doymuş yağ içeriği ve şeker içeriği bu kadar yüksek besinleri tüketmenin sonucuysa bizi üzebilir. Burada bize düşen , porsiyon kontrolü yapmak,  öğün saatlerine dikkat etmek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak olacaktır.

Balık sezonunda olduğumuzu unutmayalım ve deniz ürünlerini de tüketelim. Doymamış yağlardan zengin bu protein kaynağı kırmızı ete alternatif olarak tüketilmeli , bu sayede doymuş yağ alımı azaltmış oluruz ve  kalp-damar sağlığımız için oldukça faydalı olur.

Öğle ve akşam öğünlerinden en az birini sebze ağırlıklı , zeytinyağlı sebze yemeği – çorba- yoğurt – salata şeklinde tüketmeye özen gösterelim.

Kırmızı etin yanında bol yeşil salata ve tam buğday unundan ekmek, öncesindeyse küçük bir kase kremasız ev yapımı sebze çorbası tüketelim. Öğünlerle birlikte alınan kalsiyum sayesinde karın çevresindeki yağlanmada azalma olur.Yemeklerin yanında mutlaka birkaç kaşık yoğurt tüketmeye özen gösterelim.  Doygunluğu arttırmak için yoğurdu ayran ya da cacık şeklinde de tüketebiliriz.

Şekerli içeceklerden ve fazla miktarda pirinç pilavı ve makarnadan kaçınılarak bulgurun tercih edilmesi uygun olacaktır. Aynı gruptan olan; pilav , makarna , bulgur , börek , dolma , çorba, ekmek v.b besinleri birbirinin yerine tüketmeye çalışalım , hepsini bir arada yemeyelim.

Kırmızı et tüketiminin artışı göz önünde bulundurularak yağlı yiyecekler , kızartma ve tüketilen yumurta miktarına dikkat edilmeli. Etin yağsız kısımları ızgara, haşlama , fırında pişirme gibi yöntemler uygulanarak tüketilmelidir.

Öğünlerde fazla tüketimi önlemek için aralarda bol bol bitki çayı ve taze meyve tüketilmelidir. 6 öğünde az az yemenin mümkün olmayacağı zamanlarda ise en azından hafif bir ikindi ara öğünü ile geç saatte yenecek olan akşam yemeğinde fazla kaçırmayı önlemiş oluruz.

Tatlı olarak mümkünse meyve , meyve tatlıları ya da sütlü tatlılara öncelik verilmeli. Yeme içme işlemi yatmadan 5-6 saat önce sonlandırlımalı , akşamın devamında ise hazmı kolaylaştırıcı bitki çayları ya da az miktarda meyve tercih edilebilir.

Suyun en iyi tok tutucu olduğunu unutmayalım. Ayakta kaldığımız her saat için en az bir su bardağı su içelim. Çaya kahveye şeker atmayarak boş kalori almaktan kaçınalım. Tabağımıza ikramlardan azar azar alarak da porsiyon kontrolü yapalım.

Yemekten bir süre sonra yapacağımız hafif yürüyüşlerle de günlük enerji alımı – harcanması arasındaki denge sağlanmış oluruz.

Mutlu ve huzurlu bir bayram olması dileğiyle!

Dyt. Esma AKÇA

TAGS :