Kış çayları

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Oca, 09, 2013 |

Hava koşullarının bizi iyice zorladığı bugünlerde içimizi ısıtmak için çay , kahve , bitki ve meyve çayları , sahlep gibi   içeceklerin tüketimini arttırdık. Peki besin seçimimizdeki değişiklikler gibi bitki çaylarında da yapmamız gereken değişiklikler neler?

Kışın bağışıklığı kuvvetlendirici ve metabolizmayı hızlandırıcı özellikteki çayları tercih etmeliyiz. Kuşburnu , ıhlamur , ekinezya , ada çayı , zencefil , nane , baharat çayı ,siyah çay ve tabi ki yeşil çay öncelikli olarak tercih etmemiz gerekenlerden. Ayrıca çaylarınızın içine toz / dilim zencefil , beyaz karabiber taneleri , karanfil , tarçın çubuğu , limon ve mandalina dilimleri ekleyerek de koruyucu etkisini arttırabilirsiniz.

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz bir baharat çayı tarifi :

Kaynamış suya çubuk tarçın, rezene, zencefil, karanfil, tane karabiber, yenibahar , kakule, böğürtlen yaprağı , portakal kabuğu ekleyip demlenmesi için bekleyin. Gün içinde 3-4 fincana kadar tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz karışıma siyah çayı da dahil edip daha sonra light/ yarım yağlı süt ekleyerek bu yumuşak aromalı içeceği ara öğün yerine de tüketebilirsiniz.

Dyt. Esma AKÇA

TAGS : bitki çayı diyet grip kış çayı Sağlıklı beslenme