Diyabette beslenme tedavisi

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Oca, 31, 2013 |

Tüm diyabetik bireyler için tıbbi beslenme tedavisinin hedefleri :

  1. Kan glikoz düzeyini normal ya da normale yakın sınırlarda sürdürmek.
  2. Kan basıncını normal düzeylerde tutmak.
  3. Diyabetin kronik komplikasyonlarını önlemek  ve tedavi etmek.
  4. Uygun beslenme tarzını  benimsetmek.
  5. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite ile sağlığın iyileştirilmesi.

 

Enerjinin hesaplanması

Tip 2 diyabetiklerin %80’den fazlası obezdir. Günlük enerji alımının azaltılmasıyla ağırlık kaybı sağlanır ve bu sayede insülin direnci ve glisemi iyileştirilir.

Ağırlık kaybını sağlayabilmek için ,bireye uygun olarak hesaplanan günlük alımdan 200 – 500 kkal kadar azaltma yapılmalıdır.

 

 

Karbonhiratlar ve posa

Karbonhidratın miktarı ve türü önem kazanır. Beynin günlük faaliyetlerini gerçekleştriebilmesi için en az 130 g karbonhidrat alımı sağlanmalıdır.  Karbonhidrat çeşidi olarak da glisemik indeksi daha düşük olan fruktozu daha yoğun, sükrozun glisemik indeksi  yüksek olduğundan  dolayı daha sınırlı tüketmek gerekir. Ayrıca posa içeriğinin yüksek tutulmasıyla da kan glikoz düzeyi olumlu yönde etkilenmiş olur.

Protein

Normal büyüme gelişmenin sağlanabilmesi ve vücut protein depolarının devamını sağlayabilmek için protein alımı önemlidir. Protein alımı hesaplanırken aynı yaş ,cinsiyet ve özellikteki diyabetik olmayan  bireylerin gereksinimlerine paralel olarak hesaplanır. Nefropati ya da mikroalbüminüri gelişmiş bireylerde bir miktar kısıtlama yapılır.

Yağlar

Diyabetli bireylerde genel olarak hiperlipidemi ve yüksek kolesterole raslandığı için yağ miktarı kontrollü olarak belirlenmeli , doymuş yağ ve kolesterolde azaltma yapılmalıdır. Toplam yağ alımı %30 ve altında olmalı, doymuş yağ alımı %7 yi geçmemeli , çoklu doymamış yağ alımı %10, tekli doymamış yağ alımı %12-15 civarında tutulmalıdır. N-3 grubu yağların alımını sağlamak için haftada 2-3 porsiyon balık ve deniz ürünlerinin tüketimi önerilir.

Diyabetikler için ana ve ara öğünlerin önemi

Doymuş yağ içeriği düşük , protein ve karbonhidratları dengeli şekilde içeren , posadan zengin özellikte ana öğünler tüketilmelidir. Ara öğünlerde ise mutlaka protein ve karbonhidrat bir arada verilmelidir. Bu sayede kan şekerinin ani çıkış ve düşüşleri dengelenmiş olur ve acıkma süresi uzar.

Dyt. Esma AKÇA

TAGS : diyabet diyabette beslenme diyet Sağlıklı beslenme