Açken markete gitmeyin!

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Ağu, 27, 2012 |

Mutfak alışverişinde dikkat etmemiz gerekenler

– Alışveriş listesi şart! Öteki türlü ihtiyacımız dışında birçok şeyi – özellikle boş kalori kaynağı abur cuburlar- satın almış oluyoruz.

-Alışverişe aç çıkmamak önemli. Çünkü kan şekerimiz düşmüşken sağlıklı karar vermemiz zorlaşıyor. Özellikle de çikolata, bisküvi ve tatlı reyonuna daha sık uğruyoruz. Açsak bile alışverişin başında küçük bir paket kraker , süt  ya da ayran tüketerek açlığımızı bastırabiliriz.

-Ürün içerikleri okunmalı. Böylece aynı ürünün farklı markalardaki enerji , yağ ve basit şeker içeriklerini karşılaştırabiliriz.

-Şeker ve yağ içeriği yüksek besinlerden almayın, almanız durumunda ise en küçük miktarlarda alın. Böylece sürekli elimizin altında olmayacaklar ve tüketimi sınırlamış olacağız.

-Ara öğünler ve akşamları tatlı isteğinizin karşılaması için şeker eklenmiş besinler yerine meyveleri tercih edin.

-Atıştırmak için mutlaka sağlıklı abur cuburlardan dolabınızda bulunmalı. Pirinç patlaklı diyet barlar , diyet bisküviler , fındıklı – fıstıklı şeker ilavesiz krokanlar  hatta diyet çikolatalar.

-Yoğurt, süt ,ayran , kefir, peynir gibi ürünler ne kadar sağlıklı olsalar da yağ içerikleri ve doğal olarak da doymuş yağ içerikleri yüksektir. Yarım yağlı veya light olanları tercih etmeye çalışın.

-Ekmek alırken saflaştırılmamış olanları – tam buğday , tam çavdar , light ekmek v.b – tercih edin. Mümkünse organik olandan alın.

-Yine akşam atıştırmaları için  sağlıklı yağları içeren ceviz , badem , fındık gibi kuruyemişlerden alabilirsiniz. Yağ içerdikleri için tok tutarlar ancak yağların enerji değerleri yüksektir bunu göz önünde bulundurarak ufak miktarlarda satın alın.

-Donuk ürünler ve soğuk ortamda saklanması gereken ürünleri alışverişinizin sonunda satın alın. Böylece soğuk zinciri kırmadan evinize götürüp dolabınıza yerleştirmiş olacaksınız.

-Son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin. Market görevlileri tarafından düzenli olarak kontrolleri yapılsa dahi arada bir son kullanma tarihi geçmiş ürünler raflarda yer alabiliyor.

-Baharat ve kuruyemiş satın alırken paketli olanları tercih edin. Bu besinler aflatoksin gibi zehirlerin üremesi için çok ideal ortama sahiptirler.

-Konserve ürünleri alırken akmamış , açılmamış , üst kısmın bombe yapmamış olmasına dikkat edin.

Dyt. Esma AKÇA

 

TAGS : alışveriş beslenm market