12 Ekim Dünya Yumurta Günü!

POSTED BY Dyt. Esma AKÇA | Eki, 12, 2012 |

Bugün dünya yumurta günü, yumurtanın besin içeriği ve faydaları üzerinde durmak için en uygun gün.

Yumurta çoğumuzun kahvaltıda severek tükettiği bazılarımızın da kokusundan dolayı hoşlanmadığı tok tutucu özelliğe sahip protein grubundan bir besin.  Tüm kuş türleri yumurtlar , genelde tüketilen yumurtalar tavuk , bıldırcın , ördek , kaz ,hindi, devekuşu yumurtalarıdır ancak  ”yumurta” dendiğinde aklımıza ilk gelen tavuk yumurtasıdır.

Son yıllarda medyada sık sık yer almasıyla korkalım mı yoksa güvenerek tüketelim mi diye kafamızı karıştıran yumurtanın besin örüntüsünü inceleyelim.

Ortalama bir yumurta 50-60 gr. ağırlığa sahiptir ve beyaz ya da kahverengi kabuklu olabilir. %10’u kabuk , %60’ı sarı ve %30’u beyaz kısımdır. 6 gr protein , 6 gr yağ , 272 mg kolesterol içerir ve ortalama 80 kcal.dır. Yumurta ”örnek protein” olarak nitelendirilir. En iyi protein kaynağı sayılan anne sütünden sonra %100 sindirilebilen protein örüntüsüne sahip tek protein kaynağıdır. Özellikle çocuk ve büyüme gelişme çağındaki gençlerin yüksek protein ihtiyaçları düşünüldüğünde her gün tüketilmesi gereken elzem bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Yine birçok vitamin ve mineral açısından iyi kaynaktır. A , D ve E vitaminleri için iyi kaynaktır. Bu vitaminler sayesinde vücut bağışıklığı güçlenir, cilt, göz , kemik ve üreme sağlığı korunmuş olur. B grubu vitaminleri içerir, özellikle B12 için mükemmel bir kaynaktır. B12’nin beyin sağlığı ve hafıza üzerine olumlu etkilerini göz önünde bulundurursak yumurta sadece bu açıdan bile oldukça kıymetlidir.  Biyotin açısından da çok iyi bir kaynak olan yumurtayı tüketirken iyice pişirmeliyiz aksi takdirde yumurta çiğ iken aktif halde bulunan avidin adlı molekül biyotin vitamininin emilimini olumsuz etkileyecektir.

Kalsiyum açısından baktığımızda yumurtadan çok kabuğu daha iyi kaynak sayılır. Sodyum , potasyum ve fosfor içeriği yüksektir.  Demir için iyi  bir kaynak olan yumurtayı kırmızı et tüketmeyenlerin mutlaka tüketmesi gerekir. Yanında bir C vit. kaynağı( limonlu bir salata ya da portakal suyu gibi) ile tüketilirse demirden faydalanma yüzdesi artacaktır. Klor , bakır, magnezyum ve çinko içerir. Selenyum , iyot  ve kükürt için iyi kaynaktır. Bu mineraller sayesinde vücudun çalışmasını sağlayan birçok tepkime düzenli şekilde devam eder, mevcut sağlık durumu korunur ve bağışıklık sistemi güçlenir. Güçlü saç , tırnak,diş ve kemiklere sahip oluruz.

Kullanımı

Yumurtayı kahvaltılarımızda omlet ya da haşlanmış olarak , yemeklerde ,soslarda, çorbalarda , kek vb. hamur işlerinde , tatlılarda kısacası mutfakta pişen her şeyde kullanırız. Yine besin sanayinde yüksek besin değeri yüzünden ve hazır besinlerde kıvam sağlayıcı , kristalleşmeyi önleyici ,renk verici olarak kullanılır. Kaliteli kas kitlesine sahip olmak isteyen sporcular tarafından  özellikle kullanılır. Her yaştan bireyin kullanımına uygun olan yumurta ,6-12 ay arası ek besinlere geçilen dönemde allerjen yapısından dolayı küçük miktarlarda denenerek başlanmalıdır. Kolesterol problemi olan ve damar tıkanıklığı problemi yaşayanlarda , doymuş yağ içeriği ve kolesterol içeriği düşünülerek daha dikkatli kullanılmalı fakat asla tamamen vedalaşılmamalıdır. Haftada minimum 2 kez mutlaka tüketilmelidir.

Dyt. Esma AKÇA

TAGS : diyet kolesterol yumurta